Preliminary Conference Program


Paper Sessions
Keynotes
Posters
Working Groups
Tools, Tips and Courseware
Panels

Monday 2 July 2018
08:30-09:00 Welcome & Opening Session
Lecture Theater 1
09:00-10:30 Keynote: Prof. Judy Robertson
Dancing Rainbots: Computing Education with Girl Guiding
Lecture Theater 1
10:30-11:00 Posters Session 1 and coffee break
Room: University Foyer
Session Chairs: Mark Zarb and Stephan Krusche


Andrew D. Hilton, Genevieve M. Lipp, and Susan H. Rodger: A Technique for Translation from Problem to Code
Guido Rößling and Jacqueline Gölz: Preparing First-Time CS Student Teaching Assistants
Guido Rößling and Felix Broj: An Interactive Online Course to Raise Awareness about Diversity
Xinjian Luo, Qianni Deng and Tao Liao: Pipelining Collaborative Test for Improving Student Performance in Introductory Programming Courses
Viggo Kann and Örjan Ekeberg: Student Based Program Development
Madeleine Lorås and Trond Aalberg: Informatics study day: Helping CS students become better students
Kate Sanders, Sally Hamouda, Brett A. Becker, Anna Eckerdal, Robert McCartney, Judy Sheard and Simon: How Statistics are Used in Computing Education Research
Richard Glassey: Managing Assignment Feedback via Issue Tracking
Ana Romero and Jose Divasón: Experiences and new alternatives for teaching formal verification of Java programs
Stig Møller Hansen: Towards Bespoke Creative Coding Curricula: Mapping Structure and Content in Tertiary Graphic Design Education Programming Courses

11:00-12:30 Session 1Α
CS1/CS2
Room: CY017
Session Chair: Leigh Ann DeLyser


Paul Denny, Andrew Luxton-Reilly, Michelle Craig and Andrew Petersen: Improving Complex Task Performance Using a Sequence of Simple Practice Tasks

Alireza Ahadi, Raymond Lister, and Luke Mathieson: Syntax Error Based Quantification of the Learning Progress of the Novice Programmer

Keith Quille and Susan Bergin: Programming: Predicting Student Success Early in CS1. A Re-validation and Replication Study

Session 1B
Artificial Intelligence
Room: CY007
Session Chair: Raja Sooriamurthi


Jose A. Maestro-Prieto and Arancha Simon-Hurtado: The Pedagogical Model of SIAL: an Adaptive and Open-Ended Intelligent Tutoring System for First Order Logic

Amruth N. Kumar: Collateral Learning of Mobile Computing – An Experience Report

Haoyu Zhou, Haifeng Zhang, Yushan Zhou, Xinchao Wang, and Wenxin Li: An Online Multi-Agent Competitive Platform for AI Education

Session 1C
Working Groups 1
Room: Lecture Theater 2; Session Chairs: Guido Rößling and Bruce Scharlau


WG1: Contrasting CS Student and Academic Perspectives and Experiences of Student Engagement
WG2: Global Perspectives on Cybersecurity Education
WG3: A Review of Novice Programming Research 2003 - 2017
WG4: An International Investigation into Student Concerns regarding Transition into Higher Education
WG5: Cloud Computing: Developing Contemporary Computer Science Curriculum for a Cloud-first Future
WG6: Modeling Global Competencies for Computing Education

14:00-15:30 Session 2Α
Assessment for CS1
Room: CY017
Session Chair: Stephan Krusche


Michelle Cook, Megan Fowler, Jason O. Hallstrom, Joseph E. Hollingsworth, Tim Schwab, Yu-Shan Sun and Murali Sitaraman: Where Exactly Are the Difficulties in Reasoning Logically about Code? Experimentation with an Online System

Kristin Stephens-Martinez and Armando Fox: Giving Hints is Complicated: Understanding the challenges of an automated hint system based on frequent wrong answers

Reza Soltanpoor, Charles Thevathayan and Daryl D'Souza: Adaptive Remediation for Novice Programmers through Personalized Prescriptive Quizzes

Session 2B
K-12
Room: CY007
Session Chair: Amber Settle


Heather Bort, Shion Guha and Dennis Brylow: The Impact of Exploring Computer Science in Wisconsin: Where Disadvantage is an Advantage

Veronica Cateté, Nicholas Lytle and Tiffany Barnes: Creation and Validation of Low-Stakes Rubrics for K-12 Computer Science

Anna Lamprou and Alexander Repenning: Teaching how to Teach Computational Thinking

Session 2C
Tips, Techniques, and Courseware 1
Room: Lecture Theater 2
Session Chair: Roger McDermott


John Aycock: Stick to the Script: Lightweight Recording and Playback of Live Coding
Stephan Euler: Board of Symbols – a tool for teaching programming
Andrew Petersen and Daniel Zingaro: Code Reviews in Large, First Year Courses
Mirela Gutica: Improving Students’ Engagement with Large-Team Software Development Projects
Sahand Sadjadee: Reducing Students' Waiting Time for Assistance in Programming Laboratory Sessions by Using Electronic Queueing
Isabelle Blasquez and Hervé Leblanc: A Guideline to Teach Agile Requirements

15:30-16:00 Posters Session 1 and coffee break
Room: University Foyer
Session Chairs: Mark Zarb and Stephan Krusche


Andrew D. Hilton, Genevieve M. Lipp, and Susan H. Rodger: A Technique for Translation from Problem to Code
Guido Rößling and Jacqueline Gölz: Preparing First-Time CS Student Teaching Assistants
Guido Rößling and Felix Broj: An Interactive Online Course to Raise Awareness about Diversity
Xinjian Luo, Qianni Deng and Tao Liao: Pipelining Collaborative Test for Improving Student Performance in Introductory Programming Courses
Viggo Kann and Örjan Ekeberg: Student Based Program Development
Madeleine Lorås and Trond Aalberg: Informatics study day: Helping CS students become better students
Kate Sanders, Sally Hamouda, Brett A. Becker, Anna Eckerdal, Robert McCartney, Judy Sheard and Simon: How Statistics are Used in Computing Education Research
Richard Glassey: Managing Assignment Feedback via Issue Tracking
Ana Romero and Jose Divasón: Experiences and new alternatives for teaching formal verification of Java programs
Stig Møller Hansen: Towards Bespoke Creative Coding Curricula: Mapping Structure and Content in Tertiary Graphic Design Education Programming Courses

16:00-17:30 Session 3Α
Assessment
Room: CY017
Session Chair: Robert McCartney


An Ju, Ben Mehne, Andrew Halle and Armando Fox: In-Class Coding-Based Summative Assessments: Tools, Challenges, and Experience

Burkhard C. Wünsche, Zhen Chen, Lindsay Shaw, Thomas Suselo, Kai-Cheung Leung, Davis Dimalen, Wannes van der Mark, Andrew Luxton-Reilly and Richard Lobb: Automatic Assessment of OpenGL Computer Graphics Assignments

Anthony Kleerekoper and Andrew Schofield: SQL Tester: An Online SQL Assessment Tool and its Impact

Session 3B
K-12: Outreach
Room: CY007
Session Chair: Susan Rodger


Ashok Basawapatna, Alexander Repenning, Mark Savignano, Josiane Manera, Nora Escherle and Lorenzo Repenning: Is Drawing Video Game Characters in an Hour of Code Activity a Waste of Time?

Leigh Ann Delyser: A Community Model of CSforALL: Analysis of Community Commitments for CS Education

Nearchos Paspallis, Irene Polycarpou, Panayiotis Andreou, Josephina Antoniou, Paris Kaimakis, Marios Raspopoulos and Maria Terzi: An Experience Report on the Effectiveness of Five Themed Workshops at Inspiring High School Students to Learn Coding

Session 3C
Project-based Learning
Room: Lecture Theater 2
Session Chair: John Impagliazzo


Isabelle Blasquez and Hervé Leblanc: Experience in learning Test-Driven Development: Space Invaders project-driven

Ville Isomöttönen and Aletta Nylén: How Students Get Going-Triggers for Students' Learning in Project-Based Education

An Ju and Armando Fox: TEAMSCOPE: Measuring Software Engineering Processes with Teamwork Telemetry


Tuesday 3 July 2018
09:00-10:30 Session 4Α
Discrete Structures
Room: CY007
Session Chair: Kate Sanders


Ali Erkan: The Educational Insights and Opportunities Afforded by the Nuances of Prim’s and Kruskal’s MST Algorithms

Laura E. Brown, Adam Feltz and Charles Wallace: Lab Exercises for a Discrete Structures Course: Exploring Logic and Relational Algebra with Alloy

Gaetano Geck, Artur Ljulin, Sebastian Peter, Jonas Schmidt, Fabian Vehlken and Thomas Zeume: Introduction to Iltis: An Interactive, Web-Based System for Teaching Logic

Session 4B
Teaching Programming
Room: Lecture Theater 2
Session Chair: Guido Rößling


David W. Brown, Sheikh K. Ghafoor, and Stephen Canfield: Instruction of Introductory Programming Course Using Multiple Contexts

Vinhthuy Phan and Eric Hicks: Code4Brownies: An Active Learning Solution for Teaching Programming and Problem Solving in the Classroom

Andrew Luxton-Reilly, Emma McMillan, Elizabeth Stevenson, Ewan Tempero and Paul Denny: Ladebug: An Online Tool to Help Novice Programmers Improve their Debugging Skills

Session 4C
Educational Tools
Room: CY017
Session Chair: Nearchos Paspallis


J. Mark Pullen: Teaching Network Protocol Concepts in an Open Source Simulation Environment

Yasin N. Silva, Anthony Nieuwenhuyse, Thomas G. Schenk and Alaura Symons: DBSnap++: Creating Data-driven Programs by Snapping Blocks

Chase Geigle, Ismini Lourentzou, Hari Sundaram and ChengXiang Zhai: A Cloud-Based Virtual Lab for the Delivery of Scalable Hands-on Assignments for Practical Data Science Education

10:30-11:00 Posters Session 2 and coffee break
Room: University Foyer
Session Chairs: Mark Zarb and Stephan Krusche


Lillian Cassel, Don Goelman, Paula Matuszek, Mary Angela Papalaskari, Michael Posner, Thomas Way, Darina Dicheva and Christo Dichev: Lessons Learned from Developing Advanced Topics for Broad Use
Raymond Alavo, Raman Adaikkalavan and Hossein Hakimzadeh: iScheduler: Intelligent Scheduling System for Academic Institutions
Saman Haqqi, Raja Sooriamurthi, Brian Macdonald, Cheryl Begandy, Judy Cameron, Berni Pirollo, Evan Becker, Jacqueline Choffo, Christopher Davis, Margaret Farrell, Jennifer Lundahl, Laura Marshall, Kyle Wyche and Aaron Zheng: Data Jam: Introducing High School Students to Data Science
Gosia Migut, Dennis Koelma, Cees G. M. Snoek and Natasa Brouwer: Cheat Me Not: Automated Proctoring of Digital Exams on Bring-Your-Own-Device
Ilya Musabirov and Alina Bakhitova: Code Sharing Networks of non-STEM Students. The Case of Data Science Minor
Jorge Guerra and Felix Armando Fermin Perez: Inclusion of Blockchain in course of Distributed Systems at the School of Computer Science
Mihaela Sabin: Implementing a Competency-Based Information Technology Curriculum: Challenges and Opportunities
Spyridon Doukakis, Mary-Angela Papalaskari, Panayiotis Vlamos, Antonia Plerou and Panagiota Giannopoulou: Assessing Attention in Visual and Textual Programming Using Neuroeducation Approaches
Julio Santisteban Pablo and Jennifer Santisteban-Muñoz: Psychometric Computational Thinking Test
Alcwyn Parker and Michael James Scott: Crafting Engaging Programming Experiences for Young People in GLAM Spaces: The iOi-Sphere

11:00-12:30 Session 5Α
Cyber-security
Room: CY007
Session Chair: Eliana Stavrou


Xenia Mountrouidou, Xiangyang Li and Quinn Burke: Cybersecurity in Liberal Arts General Education Curriculum

John Aycock, Andrew Groeneveldt, Hayden Kroepfl and Tara Copplestone: Exercises for Teaching Reverse Engineering

Valdemar Švábenský, Jan Vykopal, Milan Cermak and Martin Laštovička: Enhancing Cybersecurity Skills by Creating Serious Games

Session 5B
Problem solving
Room: Lecture Theater 2
Session Chair: Alexander Repenning


Florent Bouchez Tichadou: Problem Solving to Teach Advanced Algorithms in Heterogeneous Groups

Kay-Dennis Boom, Matt Bower, Amaël Arguel, Jens Siemon and Antonia Scholkmann: Relationship between Computational Thinking and a Measure of Intelligence as a General Problem-Solving Ability

Zack Butler, Ivona Bezáková and Kimberly Fluet: Analyzing Rich Qualitative Data to Study Pencil-Puzzle-Based Assignments in CS1 and CS2

Session 5C
Panel
Room: CY017
Session Chair: Irene Polycarpou


Stephan Krusche, Bruce Scharlau, Åsa Cajander and Janet Hughes: 50 Years of Software Engineering Challenges, Results and Opportunities in its Education

12:40-13:40 Session 6Α
e-Learning and Distance Learning
Room: CY007
Session Chair: Lillian (Boots) Cassel


Fui Chin Hiew, Judy Sheard, Rajendran Parthiban and Esyin Chew: How Seamless Are Technology-Rich Learning Environments? The Voice of IT Educators

Neil Smith, Mike Richards and Daniel G. Cabrero: Summer of Code: Assisting Distance-Learning Students with Open-Ended Programming Tasks

Session 6B
Working Groups 2
Room: Lecture Theater 2; Session Chairs: Guido Rößling and Bruce Scharlau


WG7: Taxonomizing Features and Methods for Identifying At-Risk Students in Computing Courses
WG8: The Internet of Things in CS Education: Updating Curricula and Exploring Pedagogy
WG9: Promoting the Adoption of Educational Innovations

Session 6C
Tips, Techniques, and Courseware 2
Room: CY017
Session Chair: Roger McDermott


Elizabeth Vidal and Ali Erkan: A Novel Introduction to File I/O using KML and Google Earth
Stan Kurkovsky: Using LEGO to Teach Software Interfaces and Integration
Raja Sooriamurthi: Introducing Big Data Analytics in High School and College


Wednesday 4 July 2018
09:00-10:30 Keynote: Prof. Maria Virvou
A new era towards more engaging and human-like computer-based learning by combining personalisation and artificial intelligence techniques
Lecture Theater 1
10:30-11:00 Posters Session 2 and coffee break
Room: University Foyer
Session Chairs: Mark Zarb and Stephan Krusche


Lillian Cassel, Don Goelman, Paula Matuszek, Mary Angela Papalaskari, Michael Posner, Thomas Way, Darina Dicheva and Christo Dichev: Lessons Learned from Developing Advanced Topics for Broad Use
Raymond Alavo, Raman Adaikkalavan and Hossein Hakimzadeh: iScheduler: Intelligent Scheduling System for Academic Institutions
Saman Haqqi, Raja Sooriamurthi, Brian Macdonald, Cheryl Begandy, Judy Cameron, Berni Pirollo, Evan Becker, Jacqueline Choffo, Christopher Davis, Margaret Farrell, Jennifer Lundahl, Laura Marshall, Kyle Wyche and Aaron Zheng: Data Jam: Introducing High School Students to Data Science
Gosia Migut, Dennis Koelma, Cees G. M. Snoek and Natasa Brouwer: Cheat Me Not: Automated Proctoring of Digital Exams on Bring-Your-Own-Device
Ilya Musabirov and Alina Bakhitova: Code Sharing Networks of non-STEM Students. The Case of Data Science Minor
Jorge Guerra and Felix Armando Fermin Perez: Inclusion of Blockchain in course of Distributed Systems at the School of Computer Science
Mihaela Sabin: Implementing a Competency-Based Information Technology Curriculum: Challenges and Opportunities
Spyridon Doukakis, Mary-Angela Papalaskari, Panayiotis Vlamos, Antonia Plerou and Panagiota Giannopoulou: Assessing Attention in Visual and Textual Programming Using Neuroeducation Approaches
Julio Santisteban Pablo and Jennifer Santisteban-Muñoz: Psychometric Computational Thinking Test
Alcwyn Parker and Michael James Scott: Crafting Engaging Programming Experiences for Young People in GLAM Spaces: The iOi-Sphere

11:00-12:30 Session 7Α
Gender, Diversity and Societal Aspects
Room: CY017
Session Chair: Andrew Luxton-Reilly


Brian Harrington, Shichong Peng, Xiaomeng Jin and Minhaz Khan: Gender, Confidence, and Mark Prediction in CS Examinations

Anagha Kulkarni, Ilmi Yoon, Pleuni S. Pennings, Kazunori Okada and Carmen Domingo: Promoting Diversity in Computing

Bill Cowan, Elodie Fourquet and Marta Kryven: Teaching the Societal Consequences of Computer Science: New Ideas for Increasing Student Involvement

Session 7B
Alternative Approaches to CS Education
Room: Lecture Theater 2
Session Chair: Anna Eckerdal


Kiev Gama, Breno Gonçalves and Pedro Alessio: Hackathons in the Formal Learning Process

Thanos Hatziapostolou, Dimitris Dranidis, Anna Sotiriadou, Petros Kefalas and Ioannis Nikolakopoulos: An Authentic Student Research Experience: Fostering Research Skills and Boosting the Employability Profile of Students

Alyona Koulanova, Ary Maharaj, Brian Harrington, and Jessica Dere: Fit-Breaks: Incorporating Physical Activity Breaks in Introductory CS Lectures

Session 7C
Industry Engagement
Room: CY007
Session Chair: Simon


Rafael Chanin, Afonso Sales, Leandro Pompermaier and Rafael Prikladnicki: Challenge Based Startup Learning: A Framework to Teach Software Startup

Tullio Vardanega and Monica Fedeli: A Two-staged Capstone Project to Foster University-Business Dialogue

Timo Hynninen, Jussi Kasurinen, Antti Knutas and Ossi Taipale: Guidelines for Software Testing Education Objectives from Industry Practices with a Constructive Alignment Approach

14:00-15:30 Session 8Α
Motivation, Engagement, and Retention
Room: CY017
Session Chair: Lecia Barker


Michael Morgan, Matthew Butler, Neena Thota and Jane Sinclair: How CS Academics View Student Engagement

Amanpreet Kapoor and Christina Gardner-McCune: Considerations for Switching: Exploring Factors behind CS Students’ Desire to Leave a CS Major

Linda Ott, Briana Bettin and Leo Ureel: The Impact of Placement in Introductory Computer Science Courses on Student Persistence in a Computing Major

Session 8B
Instructional Approaches
Room: Lecture Theater 2
Session Chair: Michael Kölling


Natalia Silvis-Cividjian: A Safety-Aware, Systems-Based Approach to Teaching Software Testing

Cynthia Taylor, Jaime Spacco, David P. Bunde, Andrew Petersen, Soohyun Nam Liao and Leo Porter: A Multi-institution Exploration of Peer Instruction in Practice

Soohyun Nam Liao, William G. Griswold and Leo Porter: Classroom Experience Report on Jigsaw Learning

Session 8C
Collaborative Partnerships
Room: CY007
Session Chair: Stan Kurkovsky


Georgia M. Kapitsaki and Styliani Kleanthous Loizou: Bringing Together Undergraduate and Postgraduate Students in Software Engineering Team Project: Experiences and Lessons

Nea Pirttinen, Vilma Kangas, Irene Nikkarinen, Henrik Nygren, Juho Leinonen and Arto Hellas: Crowdsourcing Programming Assignments with CrowdSorcerer

Robert McCartney and Kate Sanders: ITiCSE Working Groups and Collaboration in the Computing Education Community

15:30-16:30 Closing Session
Lecture Theater 1